این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد عمارت کسری کاملا محفوظ می باشد

امام علی علیه السلام : بزرگ فکر کن، کوچک عمل کن، همین حالا شروع کن

 ( ادامه ... )

انواع پوشش‌های مقاوم در برابر حریق در صنعت ساختمان

انواع پوشش‌های مقاوم در برابر حریق در صنعت ساختمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/03/19 0 نظر

آتش سوزی یکی از بلایای خانمان‌سوز است که نه تنها باعث قربانی شدن انسان‌ها، بلکه منجر به وارد شدن خسارت مالی به سازه‌ها نیز می‌شود. در سال‌های اخیر موادی به بازار عرضه شده که زمان گسترش شعله های آتش را به تأخیر می‌اندازند و می‌توانند باعث نجات جان افراد شوند. 

پوشش‌های مقاوم در برابر حریق، موادی هستند که در صنعت ساخت‌وساز استفاده می‌شوند تا در هنگام آتش سوزی از گسترش حریق جلوگیری کنند. بدین ترتیب، نه تنها از انواع سازه‌ها محافظت می‌شود، بلکه افراد فرصت کافی برای ترک سازه را پیدا می‌کنند. اگر دمای آتش به سطح معینی برسد، باعث کاهش شدید مقاومت فولاد و همچنین آسیب به ساختار بتن می‌شود. بنابراین، ساختمان تخریب شده و از بین می‌رود. با این حال، سیستم‌های فعال و غیرفعال ( پوشش‌های ضدحریق) مانع اینگونه خسارت‌ها می‌شوند.

پوشش‌های مقاوم در برابر حریق 3 نوع مختلف دارند:

  1. مواد پاششی معدنی.
  2. رنگ‌های منبسط‌ شونده (پف‌کننده).
  3.  بوردها و پنل‌ها.


مواد ضدحریق پاششی معدنی (Spray Mortars)

این پوشش‌ها از مواد معدنی نسوز تهیه می‌شوند و حاوی کانی‌های منبسط‌ شده مانند ورمیکولیت، دولومیت، پرلیت و موادی مانند گچ، سیمان‌، مواد کف‌زا و غیره هستند. پوشش‌های معدنی پاششی، مقاومت حرارتی بالا و ضریب رسانایی گرمایی پائینی دارند. بنابراین، روند انتقال حرارت سازه را کاهش می‌دهند و فروپاشی سازه را حدود 4 تا 5 ساعت به تأخیر می‌اندازند. این پوشش‌ها در برابر حریق سلولزی و هیدروکربنی بسیار مقاوم هستند و به این دلیل می‌توان آن‌ها را در سطوح داخلی و خارجی سازه فولادی یا بتنی استفاده کرد. 

میزان ضخامت این پوشش‌های ضدحریق به طراحی سازه و مدت زمان مورد نیاز برای مقاومت در برابر حریق بستگی دارد. مواد پاششی معدنی توسط دستگاه‌های شاتکریت ترپاش بر روی سطوح مورد نظر به ضخامت معین پاشش می‌شود. از مزایای پوشش‌های ضدحریق پاششی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• وزن پائین مواد و کاهش بار سازه.

• سهولت اجرا.

• چسبندگی مناسب.

• مقاومت بالا و جلوگیری از انتقال حرارت به سطح سازه.

• مقاومت در برابر شوک حرارتی.

• عدم ایجاد دود و گازهای سمی.

• مقاومت در برابر سایش و خوردگی.

از پوشش‌های ضدحریق پایه معدنی پاششی می‌توان در ساختمان‌های مسکونی، آموزشی، دانشگاه‌ها و مدارس، سالن‌های ورزشی، کارخانه‌های صنعتی، پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، کارگاه‌های تولیدی و تمام فضاهایی که در آن‌ها احتمال آتش سوزی بالا است، استفاده کرد. 

variety-of-insulation-in-the-building-industry

بیشتر بخوانید: دو ساختمان در شعله های آتش (بدون پوشش و با پوشش ضدحریق)

 

رنگ‌های منبسط‌ شونده (Paint Intumescent)

جنس رنگ‌های منبسط شونده ضدحریق از نوع آلی است و ضخامت آن‌ها چند میکرون می‌باشد. این رنگ‌ها با اینکه ضخامت اولیه بسیار کمی دارند، اما هنگام وقوع آتش سوزی منبسط می‌شوند و در برابر حریق یک لایه متخلخل با ضخامت خیلی بیشتر از سطح اولیه ایجاد کرده و سطوح زیرین خود را حفظ می‌کنند. این پوشش‌ها روی مواد قابل اشتعال استفاده می‌شوند و زمان اشتعال سطح حفاظت‌شده را به تأخیر می‌اندازند. برای این کار باید در مرحله سوختن، ماده شیمیایی یک ماده جامد از خود به جای بگذارد. این ماده جامد از نوع کربن است. به این منظور، باید حداقل 3 ماده دیگر نیز وجود داشته باشد. یکی از این مواد باید محتوای کربن بالا داشته و دومی باید عامل اسیدی داشته باشد تا بتواند در دمای مناسب با ماده اولی وارد واکنش شود و این واکنش را به جای احتراق به سمت تشکیل کربن سوق دهد. ماده سوم تولید کننده گاز است. این ماده در دمای مناسب بخار و گاز آزاد می‌کند و باعث ایجاد ساختار اسفنجی در باقی مانده ماده جامد می‌شود. این فرآیند نحوه عمل پوشش ضدحریق منبسط شونده است. 

رنگ‌های مقاوم در برابر آتش، ترکیبات شیمیایی مختلفی هستند و به گونه‌ای انتخاب و ترکیب می‌شوند که عملکرد محافظتی مورد نظر آن‌ها مناسب باشد. معمولاً چهار نوع ترکیب در این پوشش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که عبارتند از: ترکیب پلی‌هیدریک برای تولید کربن در هنگام حریق، عامل آب‌زدایی، عامل اسفنجی‌کننده یا تولید گاز و رزین (‌عامل چسباننده رنگ).

ترکیباتی که در این پوشش‌ها استفاده می‌شوند می‌توانند زمان چند دقیقه‌ای مقاومت سازه در برابر آتش را به چند ساعت تبدیل کرده و یک فرصت حیاتی برای تدابیر امداد و نجات را فراهم آورند.

رنگ‌های ضدحریق در سطوح داخلی و خارجی و برای المان‌هایی که اکسپوز بوده و در معرض دید قرار دارند، مورد استفاده قرار میگیرند. از مزایای این مواد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• اشغال فضای کم.
• سرعت و سهولت در اجرا.
• زیبایی و سبک بودن.
• سهولت در ترمیم.
• ایمن و بهداشتی بودن.
• مقرون به صرفه بودن.

variety-of-insulation-in-the-building-industry

بیشتر بخوانید: ضرورت استفاده از عایق های حرارتی چیست؟

 

بوردها و پنل‌های ضدحریق (Fire Protection Boards)

این پوشش‌ها شامل مواد معدنی مقاوم در برابر حریق هستند و از نظر باور عمومی از سیلیکات کلسیم ساخته شده‌اند. با این حال، سیلیکات کلسیم تنها مواد مورد استفاده در این پوشش‌ها نیستند و در ساخت انواع آن‌ها از مواد دیگری مانند پشم سنگ، گچ، اکسید منیزیم، پشم شیشه، منیزیم، فیبرهای سیمانی فشرده و غیره استفاده می‌شود. می‌توان بر حسب نوع نیاز از ضخامت‌‌های 4 تا 45 میلیمتری آن‌ها استفاده کرد.

این پوشش‌ها بر روی سازه‌های فلزی، داکت‌ها، سقف‌ها، کف‌ها و دیوار‌ها اجرا می‌شوند. از مزایای این پوشش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• وزن سبک و حمل آسان.
• کم هزینه بودن.
• قابلیت پذیرش انواع فینیشینگ مانند کاغذ دیواری و غیره.
• مقاوم در برابر رطوبت و باران.

صفحات و پانل‌‌های ضدحریق می‌توانند تا 4 ساعت در برابر آتش مقاومت کنند.

variety-of-insulation-in-the-building-industry

بیشتر بخوانید: انواع مختلف عایق های حرارتی

 

نحوه انتخاب پوشش‌های مقاوم در برابر حریق

انتخاب نوع پوشش ضدحریق به عواملی مانند نوع سازه (بتنی یا فولادی)، شکل و فرم سازه، نوع کاربری، میزان مواد قابل اشتعال در ساختمان، نوع حریق احتمالی و فاصله سازه از ایستگاه آتش‌نشانی بستگی دارد. کسانی که مسئول اجرای پوشش‌های ضدحریق در انواع ساختمان‌ها هستند، باید با شناخت کامل از انواع پوشش‌ها و آگاهی از موارد ذکر شده، بهترین پوشش ممکن را در سازه‌ها انتخاب و اجرا کنند. البته ذکر این نکته ضروری است که برخلاف تصور عمومی، پوشش‌های مقاوم در برابر حریق فقط مختص ساختمان‌های تازه احداث نیستند و بر روی  سازه‌های قدیمی نیز قابل اجرا هستند.

 

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم انواع پوشش‌های مقاوم در برابر آتش در صنعت ساختمان و ویژگی‌های هر کدام را به شما معرفی کنیم. شما با توجه به نوع سازه خود و به وسیله مشورت با متخصصین، مناسب‌ترین پوشش را انتخاب خواهید کرد. نکته بسیار مهمی که باید در پایان به آن اشاره کنیم این است که اجرای این پوشش‌ها را یک هزینه اضافی در نظر نگیرید. با توجه به خطرات بسیار ناگواری که آتش سوزی از خود به جای می‌گذارد، اجرای پوشش‌های مقاوم در برابر حریق یک ضرورت محسوب می‌شود، آن را جدی بگیرید.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین مقالات سایت

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...