این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد عمارت کسری کاملا محفوظ می باشد

امام علی علیه السلام : بزرگ فکر کن، کوچک عمل کن، همین حالا شروع کن

 ( ادامه ... )

ضرورت استفاده از عایق های حرارتی چیست؟

ضرورت استفاده از عایق های حرارتی چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/02/14 0 نظر

به طور متوسط بیش از 50 درصد درآمد جوامع صرف تولید یا خرید انرژی و 40 درصد کل انرژی مصرفی، صرف سیستم‌های گرمایشی و حرارتی می‌شود. این امر پر اهمیت بودن موضوع صرفه‌جویی در مصرف انرژی، به خصوص انرژی گرمایشی و سرمایشی ساختمان را برجسته می‌کند.

موضوع صرفه‌جویی در مصرف انرژی، استفاده از عایق‌های حرارتی در ساختمان‌ها را به یک امر ضروری تبدیل کرده است. در دهه‌های اخیر شاهد پیشرفت‌های زیادی در تکنولوژی بوده‌ایم. به همین دلیل، لزوم احداث ساختمان‌های سبک‌تر و در نتیجه کاهش جداره‌ها به حداقل مطرح شد. پس از آن، موضوع گریز حرارت از پوسته خارجی مجموعه کل ساختمان برای صرفه‌جویی در انرژی اهمیت به سزایی پیدا کرد. بنابراین عایق‌های حرارتی روی کار آمدند تا ضریب هدایت حرارتی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

قبل از پرداختن به موضوع ضرورت استفاده از عایق‌های حرارتی، توضیح محتصری در مورد عایق‌ها ارائه می‌هیم. این توضیحات تا حدود زیادی به سوال مورد نظر نیز پاسخ می‌دهند.

عایق حرارتی چیست؟ عایق‌های حرارتی مصالحی هستند که به منظور جلوگیری از انتقال حرارت در قسمت‌های مختلف ساختمان مورد استفاده می‌گیرند و دو گروه اصلی دارند. گروه اول عایق‌هایی می‌باشند که در ساختار آنها حباب هوا وجود دارد و حرارت را کاهش می‌دهند. گروه دوم عایق‌هایی هستند که حرارت را منعکس می کنند و پشت آنها حدوداً 20 میلی‌متر فاصله هوایی وجود دارد.

 استفاده از عایق‌های حرارتی یکی از روش‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. عایق‌های حرارتی بهترین ابزار برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی حرارتی در ساختمان‌ها می‌باشند. تمام مصالحی که در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند، بخشی از گرما و سرما را از خود عبور می‌دهند و انتقال آنها در شیشه و فلز راحت‌تر انجام می‌گیرد.

به کمک عایق‌های حرارتی می‌توان ساختمان‌ها را 5 درجه در زمستان گرم‌تر و 10 درجه در تابستان خنک‌تر کرد. اگرچه عده‌ای هزینه تمام‌شده ساختمان بعد از عایق‌کاری را بالا می‌دانند، اما این هزینه بعد از چند سال جبران خواهد شد.  

 

انواع مختلف عایق‌های حرارتی کدام‌اند؟

عایق‌های حرارتی به صورت انباشتنی (الیافی یا دانه مرکب)، پتویی (پشم سنگ، شیشه، سرباره یا چوب)، قطعه‌ای (از جنس پتو با پوشش کاغذی)، دال (قطعه‌ای)، منعکس‌کننده (فلزی)، پاشیدنی (ترکیب مصالح ریزدانه با انواع ماده)، کفی تزریقی درجا (رزین‌های پلیمری) و عایق‌های ویژه (از مصالح متخلل و سبک) عرضه می‌شوند. هر کدام از این عایق‌ها باتوجه به هدف استفاده از آنها، عملکردهای مختلفی دارند.

انواع عملکردهای عایق‌های هدایتی عبارتند از عایق همرفتی حرارت، عایق تشعشعی حرارت، عایق حرارتی منعکس‌کننده و عایق رطوبتی.

 

انواع عایق‌های حرارتی متداول کدام‌اند؟

1. پشم شیشه

پشم شیشه از پرطرفدارترین عایق‌های حرارتی است. پشم شیشه از بطری‌های شیشه‌ای قابل بازیافت ساخته می‌شود. این عایق حرارتی سازگاری بالایی با محیط دارد و نصب آن بسیار راحت می‌باشد. این عایق‌ها در مخازن و لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

2. پشم سنگ

پشم سنگ استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به سایر عایق‌ها دارد و می‌تواند فشار بالایی را تحمل کند. پشم سنگ به شکل‌های مختلف مکعبی و رولی در اندازه‌ها و ضخامت‌های متفاوت تولید می‌شود و در دیوارهای سقف و لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Why-thermal-insulation-is-so-important

بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید از عایق‌ها بدانید

3. فوم سخت

فوم سخت، هم عایق حرارتی و هم عایق صوتی می‌باشد و یک اکوستیک قوی در برابر صدا است. این عایق‌ها تحت فشار بالا ساخته می‌شوند، استحکام بالایی دارند و در سقف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

4. شیشه اسفنجی

برای ساخت شیشه اسفنجی، شیشه خالص تا 20 برابر حجم خود منبسط شده و به صفحات عایق‌بندی تبدیل می‌شود. شیشه اسفنجی، ماده‌ای نسوز است و آب را جذب نمی‌کند. این ماده از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است.

  5. پرلیت

پرلیت یک نوع سنگ آتشفشان است که در مناطق مرطوب تشکیل می‌شود. پرلیت یک عایق بسیار سبک و غیرقابل اشتعال می‌باشد. این عایق، مقاومت فشاری پائینی دارد. بنابراین، نباید در مکان‌های تحت فشار از آن استفاده کرد.

Why-thermal-insulation-is-so-important

بیشتر بخوانید: عایق حرارتی چیست و چه کاربردی دارد؟

عایق‌های حرارتی در کدام بخش‌های ساختمان استفاده می‌شوند؟

 عایق‌های حرارتی در بخش‌های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند تا راندمان انرژی را افزایش دهند. این بخش‌ها موارد زیر را دارند:

1. سقف‌ها: استفاده از عایق‌های هدایتی در سقف‌ها، باعث می‌شود مصرف انرژی گرمایشی و سرمایشی 35 تا 45 درصد کاهش یابد.

2. دیوارهای خارجی: استفاده از عایق‌های حرارتی در دیوارها، مصرف انرژی گرمایشی و سرمایشی را تا حدود 15 درصد کاهش می‌دهد.

3. لوله‌های آب گرم: برای عایق‌کاری لوله‌های آب گرم از عایق‌های پتویی یا عایق‌های ویژه لوله استفاده می‌شود.

4. کف: ساختمان‌هایی که کف آنها عایق‌کاری شده باشد، مصرف انرژی را در زمستان، 5 درصد کاهش می‌دهند.

 5. فونداسیون: تحقیقات نشان می‌دهند که فونداسیون عایق‌کاری‌شده، بیش از 50 درصد از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند. نصب مواد عایق در فونداسیون در جلوگیری از نفوذ رطوبت، خطرات ناشی از مواد دیگر و پوسیدگی ساختاری بسیار مؤثر می‌باشد.

6. دیواره‌های زیرزمین: عایق‌کاری دیواره‌های زیرزمین، پل‌زنی‌های حرارتی را به حداقل می‌رساند و اتلاف حرارتی ایجادشده از طریق فونداسیون را به حداقل کاهش می‌دهد.

 

عایق‌های حرارتی را چگونه انتخاب کنیم؟

مهم‌ترین عامل در انتخاب عایق، میزان مقاومت حرارتی آن است. هرچه مقاومت حرارتی عایق بالا باشد، گرمای کمتری از خود عبور می‌دهد و باعث صرفه‌جویی بیشتری می‌شود.

برای انتخاب عایق حرارتی مناسب باید این موارد را به ترتیب رعایت کنیم:

1. ابتدا باید سطح مورد نظر را برای عایق‌کاری و دمای آن محاسبه کنیم.

2. هزینه اتلاف انرژی را در صورت عدم عایق‌کاری محاسبه کنیم.

3. محدوده دمایی، عمر کاری، محیطی و غیره را محاسبه کنیم.

4. عایقی را انتخاب کنیم که موارد مربوط به گام 3 را دارا باشد.

5. مقدار و ضخامت مناسب عایق را محاسبه کنیم.

6. هزینه خود عایق، طرح‌های مختلف عایق‌کاری و نگه‌داری را محاسبه کنیم.

7. هزینه مالی طرح‌های مختلف عایق‌کاری‌ را محاسبه کنیم.

8. اقتصادی‌ترین طرح عایق‌کاری را انتخاب کنیم.

 

نکات مهم در مورد نصب عایق‌ها چیست؟

1. هرگز عایق‌ها را فشرده نکنید. اگر عایق‌ها فشرده شوند ضخامت اولیه خود را از دست می‌دهند و مقاومت حرارتی آنها کم می‌شود.

2. عایق‌ها را به صورت یکدست در تمام سطوح به کار ببرید تا کارایی آن کم نشود.

3. عایق‌ها را پس از نصب خشک نگه دارید تا بر اثر رطوبت، کارایی خود را از دست ندهند.

4. در سقف‌هایی که شیب زیادی دارند، از عایق‌های آزاد استفاده نکنید. اگر تنها 5 درصد از سطح مورد نظر خالی بماند، 50 درصد از کارایی عایق کاسته می‌شود.

5. اگر از عایق‌های بازتابنده استفاده می‌کنید، دقت داشته باشید که پشت آنها یک لایه هوای 20 میلی‌متری وجود داشته باشد و تمام سوراخ‌ها، پارگی و درزها با نوار چسب پوشیده شوند.

6. اطراف کابل‌های برق و لوازم الکتریکی، فاصله کمتر از 90 میلی‌متری فن‌های خروجی و فاصله کمتر از 25 میلی‌متری حباب‌های لامپ و سرپیچ آنها را عایق‌کاری نکنید.

7. برای عایق‌کاری بخش‌های اطراف کابل‌های برق و لوازم الکتریکی، ایمن بودن عایق‌کاری را توسط یک متخصص بررسی کنید.

 

مزایای استفاده از عایق‌های حرارتی چیست؟

به طور کلی می‌توان گفت که عایق‌های حرارتی این مزایا را دارند:

1. از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کنند.

2. باعث صرفه‌جویی در هزینه و سرمایه می‌شوند.

3. دمای سطح را برای حفاظت و ایمنی کنترل می‌کنند.

4. دمای فرآیند را کنترل می‌کنند و امکان کنترل را نیز افزایش می‌دهند.

5. از میعان بر روی سطوح جلوگیری می‌کنند.

6. خطرات و آسیب تجهیزات را کاهش می‌دهند.

7. از آتش سوزی، خوردگی و ضربه تجهیزات جلوگیری می‌کنند.

8. صدا را کاهش می‌دهند.

9. مصرف منابع طبیعی را کاهش می‌دهند.

10. آلودگی محیط زیست را کاهش می‌دهند.

11. باعث حفظ منابع انرژی برای آیندگان می‌شوند.

اگرچه عایق‌کاری در فرهنگ کشورهای اروپایی یک اصل مهم در ساخت‌وساز محسوب می‌شود، اما در ایران چندان به آن توجه نشده بود و همچنین پس از برداشته‌شدن یارانه‌های انرژی در بخش‌های صنعتی، کشاورزی و ساختمانی، روند عدم توجه به آن بیش از پیش رشد کرد.

به دلیل اهمیت بالای عایق‌های حرارتی، طبق ضوابط مسکن و شهرسازی، مقرراتی در سال 70 مورد تائید دولت قرار گرفت که در مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان جای گرفت. این مبحث مربوط به صرفه‌جویی در انرژی است. بر طبق این مقررات، مقاومت حرارتی اجزای ساختمان نمی‌تواند از حد معینی کمتر باشد.

بر اساس ماده 33 قانون نظام مهندسی کشور، مسئولیت نظارت بر مقررات طراحی و اجرای نمای ساختمان‌ها بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی می‌باشد. اجرای مبحث 19 از سال 84 در تمامی ساختمان‌های تهران و شهرهای دیگر اجباری شد که بر اساس آن باید:

1. دیوارهای پیرامونی ساختمان، عایق‌کاری شوند.

2. پنجره‌های دوجداره در ساختمان‌ها نصب شوند.

3. لوله‌ها، کانال‌ها و سیستم تولید آب، عایق‌کاری شوند.

4. بر روی رادیاتورها، سیستم‌های کنترل‌کننده موضعی مانند شیرهای اتوماتیک نصب شود.

5. سیستم‌های کنترل مرکزی هوشمند و مجهز به حسگرهای اندازه‌گیری دمای محیط نصب شوند.

Why-thermal-insulation-is-so-important

بیشتر بخوانید: انواع مختلف عایق های حرارتی

 

 نتیجه‌گیری

استفاده از عایق‌های حرارتی به مقدار چشمگیری باعث کاهش مصرف انرژی در ساختمان می‌شود. اگرچه هزینه استفاده از این عایق‌ها ممکن است در ابتدای کار بالا باشد، اما در دراز مدت هم به نغع سازنده، هم جامعه و هم محیط زیست خواهد بود. استفاده از عایق‌های حرارتی، هزینه‌های اشخاص سازنده و در نتیجه کل جامعه را در دراز مدت کاهش می‌دهد.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین مقالات سایت

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...