این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد عمارت کسری کاملا محفوظ می باشد

امام علی علیه السلام : بزرگ فکر کن، کوچک عمل کن، همین حالا شروع کن

 ( ادامه ... )

حریق سلولزی و هیدروکربنی چیست؟

حریق سلولزی و هیدروکربنی چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/04/10 0 نظر

آتش‌سوزی یا حریق یکی از اتفاقاتی است که اجتناب از آن، تقریباً غیرممکن می‌باشد. با این وجود، امروزه با رشد علم و تکنولوژی، پیشرفت زیادی در کاهش خسارات حاصل از آتش‌سوزی به دست آمده است. مطالعات گوناگونی در این زمینه صورت گرفته‌اند و سیستم‌های پیشگیری از آتش‌سوزی و اطفاء حریق پیشرفته، امروزه به بشر کمک کرده تا بتواند خطرات آن را مهار کند. به دلیل اهمیت زیادی که این حوزه دارد، در این مطلب می‌خواهیم در مورد دو نوع حریق سلولزی و هیدروکربنی صحبت کنیم.

آتش‌سوزی را بر حسب مؤلفه‌های مختلف به دسته‌‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌کنند. بر اساس نوع ماده‌ای که در حال سوختن است، حریق و آتش‌سوزی را به دو نوع عمده تقسیم می‌کنند که عبارتند از:

 

حریق سلولزی

این نوع حریق حاصل آتش‌گرفتن و سوختن مواد سلولزی مانند کاغذ، پارچه، چوب و دیگر مواد سلولزی است و معمولاً در مکان‌هایی مانند مناطق مسکونی، ادارات، مدارس، مغازه‌ها و بیمارستان‌ها اتفاق می‌افتد. سلولز یک پلی ساکارید غنی‌شده می‌باشد که از هزاران مولکول گلوکز تشکیل شده است.

جزء اصلی بدنه گیاهان را سلولز تشکیل می‌دهد. سلولز از جمله موادی است که بدن انسان قادر به هضم آن نیست و به همان صورت دفع می‌کند. کاربرد محصولات سلولزی، امروزه خیلی گسترده‌تر از گذشته است و به غیر از استفاده در مصارف خوراکی، در صنایع مختلف نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، از آنجایی که در رشته‌های پنبه‌ای، سلولز وجود دارد، از آن برای تولید پوشاک سلولزی استفاده می‌شود. همچنین کاربرد دیگر سلولز، در صنعت پزشکی است. ساخت مواد منفجره، پلاستیک، رنگ‌سازی و غیره از جمله دیگر موارد کاربرد سلولز هستند. از این رو، آتش‌گرفتن این مواد می‌تواند در مکان‌های زیادی اتفاق بیفتد.

 دمای این نوع آتش‌سوزی، به آرامی بالا می‌رود و پس از 60 دقیقه به نزدیک 900 درجه سلسیوس می‌رسد و سپس شیب ملایم و نسبتاً ثابتی را خواهد پیمود. تشعشع این آتش، 50 کیلووات بر مترمربع اندازه‌گیری شده است. در تصویر پائین، نمودار افزایش دمای حریق سلولزی بر حسب زمان را مشاهده می‌کنید. آتش سلولزی سه مرحله دمایی را طی می‌کند: مرحله رشد حریق، مرحله توسعه حریق و مرحله کاهش حریق.

What-is-cellulose-and-hydrocarbon-fire-

بیشتر بخوانید: 10 عنصر طبیعی مقاوم در برابر آتش کدامند؟

 

حریق هیدروکربنی

حریق هیدروکربنی، آتشی است که سوخت آن از مواد هیدروکربنی مانند گاز، نفت، بنزین و دیگر مواد می‌باشد و در عرض پنج دقیقه به دمای تقریبی 1000 درجه سلسیوس می‌رسد. مقدار تشعشع این آتش، 160 کیلووات بر متر مربع است. کربن و هیدروژن، مواد هیدروکربنی را می‌سازند و این مواد تمایلی به آب ندارند. آنها در اثر واکنش با اکسیژن می‌سوزند و ضمن تولید موادی مانند آب و اکسیدهای کربن، مقدار زیادی انرژی به شکل نور و گرما آزاد می‌کنند. منبع بسیاری از هیدروکربن‌ها از پالایشگاه و به وسیله تقطیر نفت خام است.

هیدروکربن‌ها، امروزه در جهان کابرد زیادی دارند و در صنایع بسیار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیشتر انرژی جهان، امروزه از طریق مواد هیدروکربنی به دست می‌آید و از این جهت هیدروکربن‌ها دارای اهمیت زیادی هستند.  

 

سه نوع هیدروکربن وجود دارد

1. هیدروکربن‌های سبک: هپتان، سیکلوهگزان و ... .

2. هیدروکربن‌های سنگین: کروزن، دیزل و ... .

3. هیدروکربن‌های اروماتیک: بنزن، تولوئن و ... .

دمای این نوع حریق بسیار بیشتر از میانگین دمای آتش سلولزی است و بسیار خطرناک‌تر می‌باشد. آتش‌های هیدروکربنی در مکان‌هایی مانند پالایشگاه‌های نفت، گاز، پتروشیمی و سیکل ترکیبی رخ می‌دهند. دمای این نوع آتش‌سوزی حتی به 1100 درجه سلسیوس نیز می‌رسد و می‌تواند موجب فروریختن تأسیسات و ساختمان‌ها شود. برای پوشش‌های ضدحریق در تأسیسات نفتی و گازی باید به چند نکته توجه کرد: مواد اولیه، محصول نهایی، خط تولید و مناطق خطرناک آن و امکانات برای خاموش کردن آتش. منحنی حریق هیدروکربنی را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

What-is-cellulose-and-hydrocarbon-fire-

بیشتر بخوانید: 10 مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش

 

عایق‌بندی

رایج‌ترین ماده استفاده‌شده برای عایق‌‌کردن مواد جهت محافظت از آتش، پشم معدنی است. از آنجا که حریق هیدروکربنی بسیار خطرناک‌ می‌باشد، ضخامت مواد عایق را باید بیشتر کرد. استفاده از چند لایه پشم معدنی کمک می‌کند تا محافظت خوبی در برابر حریق هیدروکربنی شکل گیرد.

تفاوت اصلی میان حریق سلولزی و هیدروکربنی در سرعت اوج گرفتن و بالا رفتن دمای آنها است. از آنجایی که حریق سلولزی دیرتر به بالاترین دمای خود می‌رسد، پس خطر آن بسیار کم‌تر است، اما حریق هیدروکربنی به خاطر سرعت بالای خود در رسیدن به دمای بالا، بسیار خطرناک‌تر می‌باشد. حریق هیدروکربنی به سرعت موجب تخریب یک سازه خواهد شد، بنابراین باید در مورد آنها حساسیت ویژه‌ای لحاظ کرد و از تدابیر پیشگیرانه و مهارکننده بیشتری بهره برد.

عوامل مختلفی در شدت آتش دخیل هستند که عبارتند از: میزان مواد در حال سوختن و چگونگی پراکندگی آنها، مصالح و مواد به کار رفته در ساختمان، مسیر و میزان سرعت باد و دمای محیط.

 

سیستم‌های اطفاء آتش در حریق سلولزی و هیدروکربنی

همچنین این نکته را باید دانست که سیستم‌های اطفاء حریق به دو دسته عامل و غیرعامل تقسیم می‌شوند. محافظ‌های عامل در مکان‌هایی قرار داده می‌شوند تا به آتش پاسخ فوری دهند. هر کجا که دود یا آتش تشخیص داده شود، این سیستم‌ها فعال می‌شوند و شروع به اخطار دادن، باز کردن درهای مخصوص و فعال‌‌کردن خاموش‌کننده‌ها می‌کنند. سیستم‌های غیرعامل از طریق عایق‌ها و مصالح مناسب از سازه‌ها و ساختمان‌ها محافظت می‌کنند. پوشش‌های مقاوم در برابر آتش جزء این دسته هستند.

What-is-cellulose-and-hydrocarbon-fire-

بیشتر بخوانید: انواع پوشش‌های مقاوم در برابر حریق در صنعت ساختمان

 

سخن پایانی

با توجه به نوع آتش و نوع ساختمان، باید به طور مناسب برای سیستم‌های ضدحریق برنامه‌ریزی کرد. برای حریق هیدروکربنی باید از سیستم‌ها، سازه‌ها و مصالح قوی‌تر، مطمئن‌تر، محکم‌تر و مقاوم‌تری نسبت به حریق سلولزی استفاده کرد، چرا که سرعت و شدت حرارت آن از آتش سلولزی بالاتر است. با این وجود، برای هر دو نوع حریق باید آماده بود و نکات ایمنی را به طور کامل رعایت کرد.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین مقالات سایت

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...