این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد عمارت کسری کاملا محفوظ می باشد

امام علی علیه السلام : بزرگ فکر کن، کوچک عمل کن، همین حالا شروع کن

 ( ادامه ... )

دو ساختمان در شعله های آتش (بدون پوشش و با پوشش ضدحریق)

دو ساختمان در شعله های آتش (بدون پوشش و با پوشش ضدحریق)
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/03/07 0 نظر

آتش سوزی اتفاق بسیار ترسناکی است که علاوه بر نابودی سازه‌ها، جان انسان‌ها را نیز به خطر می‌اندازد. برای کاهش این آسیب، پوشش‌های ضدحریق در ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شوند تا از تخریب ساختمان جلوگیری کنند و با به تعویق انداختن پیشرفت حریق، شرایط فرار افراد را محیا سازند. 

پوشش‌های ضدحریق موادی می‌باشند که در ساختمان‌ها به کار برده می‌شوند تا گسترش آتش را تا رسیدن نیروهای امداد آتش‌نشانی به تعویق بیاندازند و به این صورت باعث نجات جان افراد و نیز خود سازه شوند. مقدار این حفاظت به نوع عایق حریق به کار رفته در سازه بستگی دارد. با این وجود، به طور کلی ویژگی‌های پوشش‌های ضدحریق عبارتند از:

1- در برابر حریق نمی‌سوزند.

2- در هنگام تماس با حریق گاز سمی تولید نمی‌کنند.

3- کارایی خود را در هنگام آتش سوزی حفظ می‌کنند.

این ویژگی‌ها باعث می‌شوند تا سازه و افراد ساکن آن در هنگام آتش سوزی از خطر مصون بمانند. بدیهی است ساختمانی که فاقد پوشش‌های ضدحریق باشد، تهدید بزرگی در هنگام آتش سوزی محسوب می‌شود و همه ساله جان بسیاری از انسان‌ها را می‌گیرد و بسیاری از ساختمان‌ها را نیز تخریب می‌کند.

پوشش‌های ضدحریق انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 

1. مواد پاششی معدنی

این پوشش‌ها، گرانول‌های منبسط‌ شده دارند. گرانول‌های منبسط‌ شده مانند ورمیکولیت و پرلیت می‌باشند که با چسباننده‌های هیدرولیک مانند گچ همراه می‌شوند. این پوشش‌‌ را می‌توان در سطوح داخلی، خارجی و ساختمان‌های فلزی اجرا کرد. این پوشش نسبت به پوشش منبسط‌ شونده و بوردها، خاصیت مقاومت بالایی در برابر آتش دارد و از درجه اطمینان بیشتری نسبت به عملکرد و دقت اجرا برخوردار است. به این دو دلیل، استفاده از آن متداول‌تر می‌باشد. پوشش ضدحریق مواد پاششی معدنی در نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها، ساخت‌وساز ساختمان‌ها، انواع سازه‌های بتنی و فولادی، پارکینگ، استخر‌ها، صنایع پتروشیمی تونل‌ها، کارخانجات و غیره کاربرد دارد.

 

2. رنگ‌های منبسط‌ شونده (پف‌کننده)

پوشش رنگ‌های منبسط‌ شونده بیشتر بر اساس آب یا یک حلال می‌باشد و در شرایط ویژه برای محافظت از سازه‌های فلزی و نیز سطوح داخلی ساختمان به کار برده می‌شود. این پوشش‌ها در دمای بین 270 تا 300 درجه به دلیل چند واکنش شیمیایی، گازهای خنک‌کننده آزاد کرده، تا 20 برابر پف می‌کنند و در نتیجه یک لایه ذغالی برای حفاظت از سازه در برابر ساختمان ایجاد می‌شود. این عایق‌ها ظاهر و دکور زیبایی دارند. پوشش‌های ضدحریق منبسط شونده در محیط‌های داخلی، سازه‌هایی با شکل ظاهری پر اهمیت، سازه‌هایی با فضای محدود، سازه‌هایی که ایمنی و بهداشت و نیز زمان در آنها در الویت است، اجرا می‌شوند.

 

3. بوردهای ضدحریق

بوردهای ضدحریق مقاومت بالایی در برابر آتش دارند و در برابر رطوبت نیز مقاوم می‌باشند. بوردها انواع گوناگونی مانند ورمیکولیت، گچ، منیزیم، فیبرهای سیمانی فشرده و غیره دارند که می‌توانند از سازه‌های فلزی، سقف‌ها، داکت‌ها، کف‌ها و دیوارها در برابر حریق محافظت کنند. این بوردها در دیوارهای کاذب، دیواره‌های داخلی و خارجی استفاده می‌شوند. بوردهای ضدحریق فضای کمی اشغال می‌کنند و وزن کمی دارند و به این دلیل برش و نصب آنها آسان است. ظاهر این بوردها نیز زیبا می‌باشد. امروزه این بوردها مورد استقبال ساختمان‌سازان قرار گرفته‌اند.

بسیاری از عایق‌های رایج، مکانیسم ترکیبی از نوع عایق‌های اشاره‌شده 1 و 2 دارند و از هر نوع عایق مقداری را در خود دارا می‌باشند.

 

نقش مهم عایق‌­های ضدحریق

طراحی پوشش‌های ضدحریق با استفاده از آئین‌نامه‌های بین‌المللی، مانند IBC ،UBC و NFPA انجام شده است. بهترین زمان اجرای این سیستم‌ها هنگام نصب اسکلت فلزی می‌باشد که به روش‌های اشاره‌شده انجام می‌شود.

پوشش‌های ضدحریق تا حدود 2 ساعت مانع رسیدن حرارت به سطح زیرین می‌شوند و پیشرفت آتش را به تأخیر می‌اندازند. سازه‌ای که عایق ضدحریق ندارد، با اولین شعله، توسعه آتش را تجربه خواهد کرد و مصالح و مواد آن در یک مدت کوتاه می‌تواند تخریب شود و ساکنان آن جان خود را از دست خواهند داد. با این حال، وجود پوشش‌های ضدحریق تخریب چند دقیقه‌ای سازه را به چند ساعت تبدیل می‌کند که در شرایط بحران یک فرصت حیاتی بسیار عالی و نجات‌دهنده به شمار می‌آید.

Two-buildings-in-fire

بیشتر بخوانید: ضرورت استفاده از عایق های حرارتی چیست؟

معایب پوشش‌های ضدحریق

معایبی که می‌توان برای پوشش‌های ضدحریق نام برد، عبارتند از:

1- زمان ساخت سازه را افزایش می‌دهند.

2- نصب و اجرای آنها به تخصص احتیاج دارد.

3- انتخاب نوع عایق نیز نیازمند یک فرد متخصص است.

مزیت استفاده از پوشش‌های ضدحریق در ساختمان‌ها آنقدر زیاد است که به یک سازنده کاردان، متعهد و با وجدان کاری بالا این امکان را می‌دهد که به راحتی این 3 مورد را بپذیرد تا بتواند ساختمانی امن و به دور از استرس برای افراد بسازد. در این قسمت به اختصار به این مزایا اشاره می‌کنیم.

 

مزایای پوشش‌های ضدحریق

1- مهمترین مزیت عایق‌های حرارتی این است که جان ساکنین و اموال صاحبان آنها را حفظ می‌کنند.

2- اسکلت سازه در برابر تنش حرارتی ناشی از حریق حفظ می‌شود.

3- زیبایی سازه از بین نمی‌رود.

4- ترمیم عایق‌های حفاظت از حریق آسان است.

5- اجرای آنها هم در سطوح داخلی و هم در سطوح خارجی امکان‌پذیر است.

6- فرصت بیشتری را برای عملیات نجات و گریز فراهم می‌کنند.

7- بدون نیاز به حس حضور حریق، همیشه آماده عملکرد صحیح می‌باشند.

8- اجرای آنها بر روی ساختمان‌های قدیمی نیز ممکن است.

9- در برابر شرایط مختلف جوی و محیطی مقاوم هستند و در صورت نیاز به راحتی قابل تعمیر می‌باشند.

10- سبک هستند و بنابراین بار اضافی روی سازه ندارند.

11- قابلیت چسبیدن به فلز را دارند و در هنگام حریق نیز این قابلیت را حفظ می­‌کنند.

اگر بخواهیم یک ساختمان با پوشش ضدحریق را با ساختمان دیگر بدون پوشش ضدحریق مقایسه کنیم، بدیهی است که صرف نظر از مزایای مربوط به اجرا و ظاهر ساختمان، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد، این است که ساختمان اولی از امنیت بسیار بالایی در هنگام مواجه با خطر حریق برخوردار می‌باشد. این ساختمان ترس به دام افتادن و سوختن در شعله‌های آتش را که همواره از بزرگ‌ترین ترس‌های بشری بوده است، از بین می‌برد. حریق یکی از رایج‌ترین پدیده‌های خانمان‌سوز است که علاوه بر خسارت‌های مادی، خسارت‌های معنوی جبران ناپذیر بسیار زیادی از خود به جا می‌گذارد. خوشبختانه امروزه پوشش‌های ضدحریق، این مشکل را تا حد بسیار زیادی حل کرده‌اند و استفاده از آنها در ساختمان‌ها با ایجاد فرصت بیشتر برای عملیات فرار و نجات، جان و مال افراد را بیمه می‌کند.

https://emaratekasra.com/Why-thermal-insulation-is-so-important

بیشتر بخوانید: انواع مختلف عایق های حرارتی

نتیجه‌گیری

پوشش‌های ضدحریق یک هزینه اضافی برای اجرای سازه نیستند، بلکه یک ضرورت هستند که باعث نجات جان انسان‌ها و علی‌الخصوص کودکان می‌شوند. این عایق‌ها با به تعویق انداختن گسترش آتش، به افراد این امکان را می‌دهند تا در اسرع وقت ساختمان را ترک کنند و تا رسیدن نیروهای نجات از گرفتار شدن در میان شعله‌های بی‌رحم آتش نجات یابند. همچنین، خود ساختمان نیز تخریب نمی‌شود و امکان بازسازی و تعمیر قسمت‌های آسیب دیده آن امکان‌پذیر خواهد بود.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین مقالات سایت

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...