این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد عمارت کسری کاملا محفوظ می باشد

امام علی علیه السلام : بزرگ فکر کن، کوچک عمل کن، همین حالا شروع کن

 ( ادامه ... )

10 مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش

10 مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/03/29 0 نظر

امروزه معماران و مهندسان بیش از پیش در طراحی ساختمان‌ها به رعایت نکات ایمنی توجه می‌کنند. پس از وقوع آتش‌سوزی‌های مرگ‌بار در ساختمان‌هایی مانند پلاسکو، به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی، بسیاری از مهندسان به فکر استفاده از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش‌سوزی افتادند. به همین دلیل، می‌خواهیم در این مقاله در مورد 10 مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

انواع مصالح ساختمان‌سازی

به طور کلی، مصالح ساختمانی را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

 

1. مصالح غیر قابل اشتعال

این مصالح قابل اشتعال نیستند و به همین دلیل در هنگام وقوع حادثه به پیشرفت آتش کمک نمی‌کنند، اما در عین حال ممکن است در درجه حرارت بسیار بالا دچار آسیب شوند و در نتیجه بر اثر تجزیه شدن، مقاومت خود را از دست داده و فرو بریزند. استفاده از چنین مصالحی برای ساختمان‌سازی می‌تواند موجب استحکام طولانی‌تر ساختمان شود.

 

2. مصالح قابل اشتعال

مصالح قابل اشتعال در هنگام وقوع آتش‌سوزی و ترکیب با اکسیژن باعث شعله‌ورتر شدن آتش می‌شوند. 

 

مقایسه 10 مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش

 

1. سنگ

سنگ‌ها یکی از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش محسوب می‌شوند. انواع سنگ‌ها بسته به ویژگی‌های خود، در مناطق مختلفی برای ساخت‌و‌ساز استفاده می‌شوند. سنگ‌های گرانیتی صیقلی معمولاً به عنوان پوششی برای دیوارها و ستون‌ها به کار گرفته می‌شوند و در کنار ویژگی ضد حریق بودن، ظاهری زیبا به نمای ساختمان‌ها می‌دهند. سنگ‌ها همچنین در حیاط خلوت برای گیاهان، در ورودی راهرو در خانه و ساخت دیوار استفاده می‌شوند. گرانیت، ماسه سنگ و سنگ آهک نیز برای ساخت دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سنگ‌ها دارای ظرفیت بالایی برای مقاومت در برابر آتش تا دمای 1300 - 1500 درجه سانتیگراد هستند و معمولاً پس از این دما شروع به شکستن و ذوب‌شدن می‌کنند. از طرفی نیز بهتر است استفاده از سنگ برای ساخت‌و‌ساز تا حد امکان محدود به نما و پوشش باشد، زیرا سنگ‌ها پس از داغ‌شدن و سرد‌شدن ناگهانی می‌شکنند.

 

2. آجر

آجر یکی از رایج‌ترین مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش در سراسر جهان است. از آجر برای ساخت دیوار، طاق، سقف و غیره استفاده می‌شود. علاوه بر این، برخی آجرها برای زیباسازی نمای ساختمان به کار می‌روند. آجرهای درجه یک عملاً نسوز هستند، زیرا در روند تولید برای مدت زمان طولانی در حرارت کوره قرار می‌گیرند. ظرفیت مقاومت آجر از 1300 درجه سانتیگراد شروع می‌شود و نقطه ذوب آن 2800 درجه سانتیگراد است. البته درجه مقاومت آجر در برابر آتش به عواملی مانند اندازه آجر، ترکیبات آن، روش ساخت‌و‌ساز و غیره بستگی دارد.

 

3. عایق پلی یورتان

یکی از بهترین مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش پلی یورتان است که ضریب انتقال حرارت بسیار پائینی دارد. این ماده ساختمانی برای تولید پانل‌های دیوار سقف فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عایق پلی یورتان در برابر فرسایش و خوردگی مقاوم است، وزن کمی دارد و در مقابل تغییرات ناگهانی دما مقاومت می‌کند. به همین دلیل است که از این ماده نوین در ساخت‌وساز استفاده می‌شود تا در هنگام آتش‌سوزی از انتقال آتش و حرارت جلوگیری به عمل آید.

Fire-retardant-construction-materials

بیشتر بخوانید: انواع پوشش‌های مقاوم در برابر حریق در صنعت ساختمان

 

4. پشم شیشه

چهارمین مورد پشم شیشه است که بی شک افراد بسیاری با آن آشنایی دارند. پشم شیشه نیز می‌تواند در مقابل آتش مقاومت بالایی از خود نشان دهد و می‌توان گفت که آستانه تحمل پشم شیشه 550 درجه سانتیگراد است. پشم شیشه نمی‌تواند نقشی در انتشار آتش داشته باشد و از انتشار آن جلوگیری نیز می‌کند. پشم شیشه وزن کمی دارد، چگالی آن متنوع است و خاصیت آکوستیک دارد که همین مسئله باعث می‌شود یکی از بهترین و پرکاربردترین‌ها در حوزه مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش باشد.

 

5. پشم سنگ

پشم سنگ نیز ماده دیگری است که ضریب انتقال حرارتی بسیار پائینی دارد و به همین دلیل می‌تواند عایق حرارتی خوبی باشد. پشم سنگ دارای تحمل دمای 750 درجه سانتیگراد و نقطه ذوب 1300 است. این ماده باعث انتقال و توسعه آتش نمی‌شود و می‌تواند در مقابل آتش مقاومت بالایی از خود نشان دهد. از پشم سنگ برای عایق‌کاری سازه‌های فلزی استفاده می‌شود و حتی در صورت تداوم آتش، این ماده می‌تواند تا 10 ساعت مقاومت داشته باشد.

 

6. بتن

بتن یکی دیگر از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش است و گرما را به دیگر اجزای ساختمان منتقل نمی‌کند. بتن نقطه ذوب ندارد و تا دمای بالای 250 درجه نیز استحکام خود را از دست نمی‌دهد. ماهیت نسوز بودن بتن به تراکم و غلظت آن بستگی دارد. به عنوان مثال، وقتی بتن‌های معمولی در معرض آتش قرار می‌گیرند، دچار شکست می‌شوند. البته ساختارهای RCC (بتن سیمان تقویت‌شده) می‌توانند تا 1000 درجه سانتیگراد نیز در برابر حرارت آتش مقاومت کنند.

 

7. شیشه

شیشه به خاطر انتقال ضعیف حرارت یکی از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش محسوب می‌شود. این ماده در طول انبساط یا انقباض به اندازه ناچیزی تغییر سایز می‌دهد. شیشه تقریباً در حدود دمای 1400 تا 1000 درجه سانتیگراد ذوب می‌شود، با این حال تغییرات ناگهانی و شدید درجه حرارت می‌تواند موجب شکستگی یا شکاف در آن شود.

 

8. سیمان آزبست

این ماده نیز هشتمین مورد از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش است که با ترکیب مواد معدنی فیبری و سیمان پورتلند تهیه می‌شود. نقطه ذوب سیمان آزبست حدود 870 درجه سانتیگراد می‌باشد. محصولات سیمان آزبست به طور گسترده‌ای برای ساخت پارتیشن‌های مقاوم در برابر آتش و سقف‌ها استفاده می‌شوند. سیمان آزبست در انتقال دمای بسیار ضعیف عمل می‌کند و مقاومت زیادی در برابر ترک‌خوردگی، تورم یا فروپاشی دارد.

Fire-retardant-construction-materials

بیشتر بخوانید: دو ساختمان در شعله های آتش (بدون پوشش و با پوشش ضدحریق)

 

9. گچ یا ساروج

گچ و ساروج در برابر آتش مقاوم هستند و از این رو برای حفاظت از دیوارها و سقف ساختمان استفاده می‌شوند. گچ سیمان بهتر از گچ آهکی است، زیرا گچ آهکی ممکن است دچار فرسایش شود. با ضخیم‌تر شدن لایه گچ و ساروج،‌ مقاومت در برابر آتش نیز افزایش می‌یابد.

 

10. سنگ گچ

سنگ گچ به عنوان یکی‌دیگر از مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. نقطه ذوب سنگ گچ حدود 100 تا 150 درجه سانتیگراد است. هنگام چسباندن و به کار بردن سنگ گچ در ساختمان، مواد مختلفی برای اتصال در زیر ورقه‌های سنگی به کار می‌رود. این مواد موجب ایجاد رطوبت می‌شوند و از انتقال حرارت و آتش جلوگیری می‌کنند.

 

سخن آخر

پس از بحث در مورد تمام مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش، می‌توان گفت که انتخاب مواد مقاوم در برابر آتش و روش ساخت‌‌و‌ساز نقش مهمی در کاهش خطر آتش‌سوزی دارد. معمولاً استفاده از انواع مصالح مختلف تا حد زیادی به بودجه تخصیص داده‌شده بستگی دارد. با این وجود، بهتر است مهندسان و طراحان، مالکین را به تخصیص بودجه بیشتر و استفاده از مصالح بهتر تشویق کنند تا از خسارات مالی و جانی بعدی در آینده، در هنگام وقوع حواث مختلف از جمله آتش‌سوزی جلوگیری کنند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین مقالات سایت

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...