این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد عمارت کسری کاملا محفوظ می باشد

امام علی علیه السلام : بزرگ فکر کن، کوچک عمل کن، همین حالا شروع کن

 ( ادامه ... )

10 عنصر طبیعی مقاوم در برابر آتش کدامند؟

10 عنصر طبیعی مقاوم در برابر آتش کدامند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/04/03 0 نظر

پوشش‌های ضدحریق در صنعت ساختمان و به منظور جلوگیری از گسترش حریق مورد استفاده قرار می‌گیرند و اهمیت زیادی پیدا کرده‌اند. برای تهیه این پوشش‌ها، مواد مختلفی به کار گرفته می‌شوند که مهم‌ترین آنها عناصر طبیعی مقاوم در برابر آتش هستند. انواع مختلف کانی‌ها و مواد معدنی و طبیعی ضدحریق وجود دارند که در این مقاله به 10 عنصر طبیعی مقاوم در برابر آتش اشاره می‌کنیم.

پوشش‌ها یا عایق‌های ضدحریق، موادی هستند که در مقابل آتش مقاوم می‌باشند. بنابراین، از این مواد در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود تا در هنگام آتش‌سوزی از گسترش حریق جلوگیری شود. این کار نتایج امنیتی و مالی زیادی دارد، زیرا از طرفی فرصت کافی برای ترک ساختمان را به ساکنین آن می‌دهد و از طرفی دیگر خود سازه تخریب نمی‌‌شود. به این طریق هم از ضرر مالی جلوگیری می‌‌شود و هم جان ساکنین نجات پیدا می‌کند. در طراحی این پوشش‌ها، معمولاً از عناصر طبیعی استفاده می‌شود. این عناصر به طور طبیعی در مقابل آتش مقاوم هستند و بنابراین نقش مهمی در جلوگیری از گسترش حریق در ساختمان‌ها ایفا می‌کنند. این مواد در عایق‌های ضدحریق پاششی، رنگی و بوردها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این 10 عنصر طبیعی مقاوم در برابر آتش عبارتند از:

 

1. ورمیکولیت

ورمیکولیت (Varmiculite) اولین مورد از بین 10 عنصر طبیعی مقاوم در برابر آتش است که از کلمه لاتین Vermiculus گرفته شده و به معنای کرم کوچک است. این ترکیب شیمیایی ناپایدار برای اولین بار در کوه‌های آلپ کشور بلژیک کشف شد. شکل آن فلسی و اغلب شش وجهی است. رنگ ورمیکولیت قهوه‌ای یا زرد قهوه‌ای و گاه قهوه‌ای و سبز است. ورمیکولیت وزن پایینی دارد، آب را جذب می‌کند، غیرسمی و دوستدار محیط زیست است. این ماده ضدحریق می‌باشد و عایق بسیار خوبی محسوب می‌شود.

10-natural-fire-resistant-elements

بیشتر بخوانید: ضرورت استفاده از عایق های حرارتی چیست؟

 

2. سیمان

سیمان از ترکیب اکسید کلسیم با اکسیدهای دیگر مانند اکسید الومینیوم، اکسید سیلسیم و اکسیدهای قلیایی به دست می‌آید. سیمان پرتلند نوعی از سیمان است که مقاومت بالایی در مقابل حریق دارد.

10-natural-fire-resistant-elements

 

3. سنگ گچ

سنگ گچ دارای کلسیم سولفات آبدار است و یکی از موارد 10 عنصر طبیعی مقاوم در برابر آتش محسوب می‌شود. این ماده در ذخایر پوسته جامد زمین به صورت قشرهای نسبتاً ضخیم و کلفت وجود دارد. گچ توسط نیروهای انسانی استخراج می‌شود و در مصالح ساختمانی و عایق‌های ضدحریق به کار می‌رود.

10-natural-fire-resistant-elements

بیشتر بخوانید: 10 مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش

 

4. پرلیت

برخی از دانشمندان بر این باورند که پرلیت از هیدراسیون اسبیدین به وجود آمده است. پرلیت عنصری دارای آب است و آب موجود در آن به صورت مولکولی و هیدروکسیل می‌باشد. مخلوط پرلیت و یک ماده چسباننده مانند گچ می‌تواند یک عایق حرارتی بسیار خوب باشد. به همین دلیل، این ماده برای عایق‌کاری مخازن و لوله‌ها تا دمای 1000 درجه سانتی‌گراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

10-natural-fire-resistant-elements

 

5. کربنات کلسیم

کربنات کلسیم مورد پنجم از میان 10 عنصر طبیعی مقاوم در برابر آتش است که یک ماده معدنی استثنایی می‌باشد و در بیشتر از 4 درصد پوسته زمین در تمام دنیا پیدا می‌شود. این عنصر یکی از پرکاربردترین مواد موجود برای بشر است. در صنعت عایق‌های ضدحریق، از این ماده معدنی به عنوان پوشش رنگی استفاده می‌شود.

10-natural-fire-resistant-elements

بیشتر بخوانید: انواع مختلف عایق های حرارتی

 

6. آزبست

آزبست (پنبه کوهی) ماده‌ای شبیه چوب است که شامل ترکیب‌های معدنی منیزیم و سیلیس می‌باشد. این ماده در طبیعت به صورت الیاف معدنی و سنگ یافت می‌شود و مقاومت بسیار زیادی در برابر آتش دارد. بنابراین، به عنوان یک ماده نسوز در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد دارد.

10-natural-fire-resistant-elements

 

7. میکا

میکا یک ماده معدنی است که انواع مختلفی مانند میکای سفید، فلوگوپیت، میکای سیاه، و لپیدولیت دارد. این ماده بخش مهم سنگ‌های آذرین است و از معادن استخراج می‌شود. میکا الکتریسیته و گرما را از خود عبور نمی‌دهد و بنابراین عایق حریق بسیار خوبی است.

10-natural-fire-resistant-elements

بیشتر بخوانید: انواع پوشش‌های مقاوم در برابر حریق در صنعت ساختمان

 

8. لاتکس

لاتکس یک ماده مایع شیری رنگ است که پراکندگی منسجم و پایداری دارد. این ماده از گیاهان و درختان خاصی استخراج می‌شود که معروف‌ترین آنها HeveaBrasiliensis است. بیش از 12 هزار گونه گیاهی دارای این ماده هستند. مهم‌ترین ویژگی لاتکس، مقاومت آن در برابر حرارت است که باعث می‌شود در صنعت پوشش‌های ضدحریق کاربرد داشته باشد.

10-natural-fire-resistant-elements

 

9. دولمیت

دولمیت عمدتاً از اکسید منیزیم و آهک تشکیل می‌شود. اکثر دولمیت‌ها، رنگ خاکستری مایل به کرم و سفید مایل به خاکستری دارند. اما در رنگ‌های دیگری مانند سفید، زرد یا سبز و سیاه هم دیده می‌شوند. دولمیت یکی از اجزاء رایج سنگ‌های رسوبی است.

10-natural-fire-resistant-elements

 

10. بازالت

بازالت جزء گروه سنگ‌های آذرین می‌باشد و در نتیجه فعالیت‌های آتشفشانی به وجود آمده است. بازالت سنگی متراکم و سخت است و به رنگ‌های مختلف یافت می‌شود. از بازالت در تهیه الیاف ضدحریق مانند پشم سنگ استفاده شده و باعث می‌شود این الیاف، مقاومت حرارتی بالا و اشتعال‌پذیری کمی داشته باشند.

10-natural-fire-resistant-elements

بیشتر بخوانید: دو ساختمان در شعله های آتش (بدون پوشش و با پوشش ضدحریق)

 

نتیجه‌‌گیری

10 عنصر طبیعی مقاوم در برابر آتش که در این مقاله به آنها اشاره کردیم در طبیعت و در دل زمین یافت می‌شوند و پس از استخراج در انواع کارهای ساختمانی از جمله صنعت پوشش‌های ضدحریق مورد استفاده قرار می‌گیرند. باید اشاره کنیم که تمام مواد ذکر شده به صورت مستقیم استفاده نمی‌شوند، بلکه در ترکیب با مواد دیگر کاربرد پیدا می‌کنند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین مقالات سایت

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...